LUDZIE BROWARU TRAWNIKI

Wpadł mi w ręce album z lat dwudziestych minionego wieku, w którym część zdjęć jest podpisana i datowana. Z podpisów jednoznacznie wynika, że przytłaczająca część zdjęć zrobiona była w Trawnikach i przedstawia ludzi związanych z trawnickim browarem. Nie w każdym przypadku wiemy czym się zajmowali ale należy przypuszczać, że są to bądź właściciele, bądź zajmujący ważne funkcje w browarze. Album otwiera to zdjęcie:

Edward Winnicki, brat Reginy, żony Romana Sobockiego. Odznaczony orderem "Polska swojemu obrońcy" przez J Piłsudskiego, od 1922 roku kierownik działu w Fabryce Amunicji w Skarżysku Kamiennej.

Ostrożnie można założyć, że przedstawia właściciela albumu. Mężczyzna ten pojawia się także na innych zdjęciach. Zdjęcie jest datowane - lipiec 1920. Zrobione w profesjonalnym zakładzie jest dobrej jakości. Większość zdjęć w albumie zrobiona jest po amatorsku i ich jakość często pozostawia wiele do życzenia.


Najczęściej w albumie powtarza się nazwisko Sobockich. Tu "Romek (winno być Romuald) Sobocki. Trawniki 1920" (buchalter i udziałowiec browaru). Po lewej ganek domu mieszkalnego należącego do browaru.


Na tym zdjęciu od lewej widać dworzec, zabudowania cukrowni a na jej tle budynek, w którym po wojnie mieściły się biura GSu. Budynek po prawej z kominem to właśnie browar.


Ogródek domu mieszkalnego przy browarze. Pozuje Regina Sobocka i Maria Sankówna (Sanek?). Lipiec 1921. Za płotkiem widać szosę do Fajsławic i zarys linii kolejowej.


Ten sam ogródek i ta sama data. W podpisie uściślenie mówiące, że fotografię zrobiono przy mieszkaniu Sobockich. Nazwisko Sobocki powtarza się często w podpisach. Na fotofrafii Jadwiga z Bolińskich z mężem Edwardem. Ganek widoczny na zdjęciu pamiętam doskonale. W latach sześćdziesiątych wchodziło się nim do biblioteki.


Podpis "Pożegnanie p. Antoszówny. Luty 1921". Od lewej Roman Sobocki, jego synowie Zbigniew i Jerzy i ich babcia p. Sobocka. W drugim rzędzie w środku żona Romana - Regina z Winnickich i p. Antoszówna.


I pani Stanisława Antosz w całej okazałości.


"Po ślubie Mely(?) Burdzińskiej". Nawiasem mówiąc pani Burdzińska nie wygląda na zbyt uszczęśliwioną pannę młodą...


Po lewej "Na podwórku browaru. Trawniki Wielkanoc 1921". W tle widok w kierunku wschodnim na wieś. Zdjęcie z prawej zrobiono w tym samym miejscu i tego samego roku ale raczej innego dnia.

Na ziemi siedzą Jerzy i Zbigniew Sobocki, na krześle pierwszy od lewej Roman Sobocki, trzecia jego matka, za nimi po środku Regina Sobocka z d. Winnicka, żona Romana. Pozostali nierozpoznani.

Dom mieszkalny przy browarze miał dwa ganki od ulicy (od ulicy był też ogródek) i dwa od podwórka tak, jak na zdjęciu powyżej. W tle zabudowania Trawnik.



"Kazimiera Kondracka. Trawniki, styczeń 1924"

Antoni Kondracki "Tonio"



"Babcia Sobocka. Trawniki." Tyle podpis. Ta pani bodaj najczęściej występuje na zdjęciach. Niestety nie znamy jej imienia.


Zbigniew, Regina (żona Romana Sobockiego, siostra Edwarda Winnickiego) i Jerzy Sobocki.


"Trawniki. Kwiecień 1927"


"Wanda i Julo. Trawniki" czyli Wanda Winnicka i Juliusz Winnicki. A w tle browar...


To jest ciekawe zdjęcie. Pełny podpis: "Julo, Wanda i p. Bierkowski. Trawniki IV-1927 (u Sobockich)". We trójkę słuchają sobie radia przez słuchawki a trzeba wiedzieć, że Polskie Radio oficjalnie zaczęło nadawać dopiero rok wcześniej. Pan J. Bierkowski był w tym czasie dzierżawcą browaru.


Jeszcze jedno "radiowe" zdjęcie. Wanda, Julo, Jadwiga Winnicka z d. Bolińska.


Zdjęcie niepodpisane ale to jest Edward Winnicki. W tle na pewno browar...


"Zygmunt Rot z Hanką. Lublin". A więc nie Trawniki! Jednak Rotowie pojawiają się na kilku zdjęciach. Jest jeszcze Wiesław i Halina. W pewien sposób mają związek z Trawnikami. Jadwiga Bolińska, po mężu Edwardzie - Winnicka była siostrą Henryki Józefy Bolińskiej (używającej imienia Halina), która wyszła za mąż właśnie za Zygmunta Rota, dyrektora banku w Lublinie.

Ciekawostka. Jarosław Iwaszkiewicz przyjaźnił się z Zygmuntem Rotem. W "Książce moich wspomnień" pisze:
Do przyjemności pobytu w Ostrowie przyczyniali się moi koledzy, prości i niezwykle sympatyczni, tacy jak(...) urzędnik bankowy z Lublina, poczciwy Zygmunt Rot...
Iwaszkiewicz w czasie wojny polsko-boszewickiej służył z Zygmuntem Rotem w 221 pp. Przez jakiś czas stacjonowali w Ostrowie. W opublikowanych przez Muzeum w Ostrowie Wlkp. "Listach z Ostrowa" Iwaszkiewicz dwukrotnie wspomina Zygmunta Rota: W liście z 30 sierpnia 1920 jest takie zdanie: Tymczasem on sam dostał dezynterii i poszedł do szpitala a nam - mnie, Rotowi i Wildenowi - zostawił cały nöc. Natomiast w liście z 5 września 1920 r. napisał Rot, mój kolega z Lublina zna doskonale Hafnera.
Zdjęcie z książki "Listy z Ostrowa". Zygmunt Rot czwarty z lewej, Iwaszkiewicz piąty z prawej.

W albumie są jeszcze zdjęcia:

  • Zamość (grób rodzinny Winnickich, dom Badziana na Nowym Mieście - "nasze [Sobockich?] mieszkanie w latach 1903 -1907")
  • Tomaszów Lubelski (Janka Winnicka - córka stryja Wincentego),
  • Starachowice (Julo)
  • Lublin (Rotowie)
  • Rejów (otwarcie przystani 1925)
  • Skarżysko (Aleksander, Erna, Stanisław i Alek Czeczot oraz Witold Neubauer)
  • Mełgiew (wagonik kolejki wąskotorowej)
  • Końskie (raport oficerów rezerwy)
  • kościół w Krasnobrodzie
  • Skarżysko (Soboccy w Kolonii Dolnej)

    Zdjęcia nie pochodzące z albumu.

    Regina i Romuald Sobocki. Fotografie z albumu rodzinnego będącego w posiadaniu Urszuli Mieszkowskiej zd. Stępniewskiej, krewnej rodziny Sobockich





    Browar


  • Napisz do mnie aktualizacja:
    8.11.2010
    powrót do poprzedniej strony powrót na początek strony