Dorohucza, podobnie jak inne miejscowości gminy Trawniki, zasługuje na oddzielną stronę, wyłącznie jej poświęconą. Tutaj Dorohucza będzie zaledwie zasygnalizowana. Z czasem zajmiemy się nią dokładniej. Na razie materiału skąpo, czasu nie za wiele.
O historii Dorohuczy nie wiele wiem. Wieś musi być jednak bardzo stara. W jej nazwie wyraźnie słychać wpływy ruskie, stąd wielu snuje przypuszczenie o jej istnieniu w okresie Grodów Czerwieńskich. Wiadomo, że w XV wieku należała do parafii Czemierniki. Zabytków ma niewiele.
2.03.2002

Można wspomnieć o kościele z XVIII wieku, szkołę, która jeszcze przed wojną była karczmą dworską. Po dworze zachowały się resztki ruin. Znajdują się teraz na prywatnym terenie, skąd właściciele grzecznie ale stanowczo wyprosili mnie, gdy próbowałem zrobić parę fotek. Nie wiedzieć czemu nie zgodzili się, bym te ruiny zachował sobie na pamiątkę. Ale przecież szkoda, żeby ich tu nie pokazać. Mój 300 mm obiektyw pozwolił mi na "ustrzelenie" ruin z bezpiecznej odległości.
Ruiny dworu. 2.03.2002


Zupełnie inaczej zostałem potraktowany przez właściciela młyna w Dorohuczy. Mogłem fotografować, co chciałem i ile chciałem. Panie Krzysztofie, pięknie dziękuję!


Strona o Dorohuczy
Most
Pomnik
Bocianie gniazda


Napisz do mnie aktualizacja:
23.03.2002
powrót do poprzedniej strony powrót na początek strony