Stary cmentarz w Fajsławicach



Stary, pięknie położony cmentarz. Pełen dziewiętnastowiecznych grobów. Niektóre bardzo ciekawe. Tuż przy wejściu zwraca uwagę urokliwa, choć mocno zrujnowana kaplica. Szczęśliwie Towarzystwo Przyjaciół Fajsławic zaczęło kaplicę remontować. Z zazdrością to stwierdzam, bo kaplica w Trawnikach tyle szczęścia nie ma i niebawem pozostanie z niej jedynie kupa gruzu. Prężne fajsławskie towarzystwo pięknie odnowiło już kilka zabytkowych nagrobków. Prace renowacyjne posuwają się powoli, ponieważ Towarzystwo boryka się z poważnymi kłopotami finansowymi. Gdyby jacyś majętniejsi Fajsławianie byli skłonni wesprzeć finansowo renowację kaplicy to zainteresowanych skontaktuję z TPF. Zresztą każdy sponsor jest mile widziany.
Obecnie usunięto gruz z wnętrza kaplica i są czynione przygotowania do zalania posadzki. W następnej kolejności będą prowadzone prace murarskie w górnej części kaplicy.



Kaplica Hakenszmita z 1820r. właściciela dóbr Suchodoły. 4.04.2002 r.


Wewnątrz kaplicy na ścianach zachowały się ślady tablic upamiętniających pochowanych w podziemiach. Zachowała się tylko jedna z następującą inskrypcją:
Tu leży Zofia z baronów Błażowskich ZARĘBSKA
ur. dn. 31 Maja 1796 zm. 30 Maja 1840
i wnuk jej Kajetan Zbyszewski mający rok jeden
Proszą o wieczny odpoczynek


Zbiorowa mogiła powstańców poległych w bitwie pod Fajsławicami 24.08.1863 r. oraz grób, w którym pochowany jest płk. Józef Czerwiński poległy w tej bitwie. 29.04.2007 r.


Zainteresowanych cmentarzem odsyłam do książki "Stary cmentarz w Fajsławicach". Jest to bardzo pieczołowicie opracowana przez pełnych zaangażowania działaczy Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic monografia cmentarza - od szczegółowej inwentaryzacji drzewostanu po pełny spis zachowanych grobów. Opisano 2106 grobów. Książka do nabycia w Towarzystwie Przyjaciół Fajsławic w Fajsławicach.





Napisz do mnie aktualizacja:
13.05.2007
powrót do poprzedniej strony powrót na początek strony