Miejscowość w północno-zachodniej części gminy Trawniki przy ujściu Giełczwi do Wieprza. Nazwa miejscowości zmieniała się wielokrotnie. Po raz pierwszy odnotowana w 1389 jako Sestrzewithoua. Na mapie z końca XIX wieku jest Siostrzewitowem. Wzmiankę o Siostrzytowie zawiera również Encyklopedia Szlachecka informując o Siestrzewitowskich herbu Leszczyc (1460) z Siestrzewitowa lubelskiego.

Na przełomie XV i XVI wieku Siestrzewiccy postawili dwór w Siestrzewicach. Był to budynek z jedną izbą, z boczną sienią i przedsionkiem, a więc jeszcze o układzie średniowiecznym. W roku 1586 Marcin Siestrzewicki wystawił obok starego drugi dwór, tym razem folwarczny. Nowy trójdzielny budynek miał sień na osi, po jej bokach - z jednej strony komnatę, z drugiej piekarnię z komorą i komórką. Dworów i folwarku bronił ostróg lub palisada. W obrębie ufotyfikowanego założenia znajdował się także wieli ogród i sad.
Opis z książki "Domy pańskie" na Lubelszczyźnie od późnego gotyku do wczesnego baroku. Irena Rolska-Boruch. Wyd. KUL 2003.

Niewiele pamiątek z przeszłości Siostrzytowa zachowało się do dzisiaj. Po dworze pozostało tylko trochę gruzu. Pozostał jedynie park dworski, aleja prowadząca do dworu, staw dworski. Prawdopodobnie do dworu należał młyn nad Giełczwią, kiedyś wodny - dziś elektryczny.
Nie zachowała się do dziś gorzelnia.
Wiadomo, że Paweł Orzechowski (1550-1612), budowniczy pałacu w Krupem, właściciel trzech miast i wielu wsi, w "Siestrzewitowie" miał spichlerz. Pewnie nikt nie wie, gdzie był zlokalizowany.
Czyżby Siostrzytów czasy świetności miał już za sobą?

Aleja prowadząca do dworu i parku. 7.10.2001 r.

Staw dworski(?). 7.10.2001 r.

Widok na park dworski. 7.10.2001 r.

Kaplica i remiza 7.10.2001 r.

Młyn w Siostrzytowie
Kapliczki Siostrzytowa
Wieprz w okolicach Siostrzytowa
Kuźnie
Bocianie gniazda


Napisz do mnie aktualizacja:
4.10.2009
powrót do poprzedniej strony powrót na początek strony